top of page

MIĶELIS ARČIMBOLDO JEB
RUDENS PORTRETI TUKUMĀ

25. septembrī
Brīvības laukumā Tukumā

Lai gan lietus 25. septembra rītu bija izdomājis iekrāsot pelēkos toņos, Tukuma centrā notika īsta krāsu eksplozija. Itāļu mākslinieka Džuzepes Arčimboldo attālais brālēns Miķelis Arčimboldo kopā ar svām mūzām Ilzi Cērpiņu, Zandu Celitāni, Agnesi Matvejevu, Līvu Lielmani, Maiju Balodi un Zani Ozoliņu radīja četrus vēl neredzētus portretus no rudens dabas veltēm.

Māksliniece Ilze Cērpiņa un trenere, mentore Zanda Celitāne tadīja feminisma ikonas Frīdas Kalo portretu. Ilzes profesionālā ikdiena ir saistīta ar krāsām, eksterjeru un interjeru, estētiku un kompozīciju. Savukārt Zanda vada projektu "Jaunais dzīvesveids", kurā palīdz dāmām sakārtot ēšanas paradumus, iemīlēt kustību un dzīvi. Abas kopā jau iepriekš ļāvušās radošiem izaicinājumiem, un arī šoreiz Ilze un Zanda savā kopdarbā līdzīgās devās jauca mākslu un veselīgu dzīvesveidu.

Māsas Līva Lielmane un Maija Balodis atveidoja izcilā Tukuma keramikas meistara Jāņa Krieva portretu Arčimboldo stilā. Par keramikas vēsturi un attīstību Tukumā liela interese ir visai ģimenei: Līvas un Maijas mamma bijusi keramiķe Tukuma rūpkombināta keramikas cehā, bet Maija pašlaik attīsta ģimenes keramikas biznesu "MT MusTur". Podnieks Jānis Krievs savulaik bijis drosmīgs savas jomas eksperimentētājs, tāpēc šķiet likumsakarīgi, ka par viņa darbu un talantu Tukuma iedzīvotājiem un viesiem atgādināja mākslinieciski eksperimenti ar rudens veltēm.

Agnese Matvejeva ir māksliniece-floriste, un tāpat kā Arčimboldo Agnese novērtē skaistas lietas: formas, krāsas, materiālus un struktūras. Par savu izvēlēto motīvu mākslas performancē 16. gadsimta itāļu mākslinieka Arčimboldo manierē Agnese saka: "Kad dabā rudens iekrāso savas pēdas, vēl kavējoties atmiņās par zaļo, košo vasaru, taps sireāls portrets, spēlējoties ar zaļo krāsu, jaucot faktūras, formas un garšas."

Tukuma pilsētas Kultūras nama publicitātes projektu vadītāja, fotogrāfiju un pikseļu pavēlniece Zane Ozoliņa veidoja improvizētu mežaveča portretu. Daba ir Zanes iedvesmas un enerģijas avots. Kopā ar saviem četrkājainajiem draugiem viņa regulāri dodas klejojumos un nakšņo tūkstoš zvaigžņu viesnīcā zem klajas debess. Lai gan mežavecis regulāri apdāvina Zani ar ogu saujām, sēņu groziem un fotomirkļiem, kadrā to nekad vēl nav izdevies notvert. Līdz šim...

Portreti nebūtu varējuši tapt bez Ievas Šmitas atbalsta un ģimenes saimniecībā "Enkas" izaudzētajiem dārzeņiem.

Tāpat šajā laikā Brīvības laukumu greznoja arī Tukuma pilsētas Kultūras nama mākslinieces Evitas Kleinhofas iekārtotā foto vieta, kur bija apskatāmi ķirbji no Z/S "Kliblapsas" krājuma.

bottom of page