top of page

NBS Jūras spēku orķestra DŽEZA DIENAS KONCERTS

30. aprīlī

19:00  
Tukuma pilsētas Kultūras namā

Mazliet no vēstures

Atjaunotās Latvijas laikā no 1992. gada Liepājā pastāvēja obligātā militārā dienesta matrožu orķestris, kuru vadīja bocmanis Vilnis Mellums.

Nākamais nopietnais solis Latvijas militāro orķestru attīstībā saistās ar 1995. gada 1. jūniju. Šajā dienā aizsardzības ministrs apstiprināja Jūras spēku orķestra štatu. Pēc profesionālā orķestra nodibināšanas 1995. gadā daļa no matrožiem pārgāja virsdienestā, un tā pamazām izveidojās 35 cilvēku liela spēcīga profesionāla vienība Liepājā. 1995. gada 6. jūniju var uzskatīt par Latvijas Republikas Jūras spēku orķestra dzimšanas dienu.

2009. gadā Jūras spēku orķestris tika pārveidots par džeza orķestri, to pārdēvējot par Nacionālo bruņoto spēku bigbendu. Kopš 2019. gada tas ir piedzīvojis savu atgriešanos Jūras spēkos, lai pilntiesīgi atkal tiktu dēvēts par Jūras spēku orķestri, kā arī atguvis orķestrālāku skanējumu.

 

Un tieši šis, varētu pat teikt, unikālais mūsu valsts kolektīvs ar tik lielu vēsturisko nozīmi – Jūras spēku orķestris – šogad UNESCO Starptautisko Džeza dienu, kas ir 30.aprīlī,  nolēmis atzīmēt tieši Tukumā.

 

Jūras spēku orķestra sagatavotajā koncertprogrammā būs iespēja iepazīties Samuela Luisa Nistiko (1924-2021) daiļradi. Un viņš ir viens no labākajiem džeza komponistiem un aranžētājiem pasaulē. Sarakstījis tādas labi zināmas kompozīcijas kā “Hay Burner”, “Switch in Time”, “The Queen Bee” un "Satin’ n Glass”, kas jau svinētu savu 100 gadu jubileju.

Plašāk zināms kā Semijs Nestiko viņš savu darbību veltījis bigbenda mūzikai un sadarbojies ar slaveno Count Basie orķestri, ar kuru kopā ieguvis vairākas Grammy balvas.

Savas karjeras laikā Nestiko aranžējis ap 600 kompozīcīju. Viņš rakstījis mūziku tādiem nozīmīgiem māksliniekiem kā Frenks Sinatra, Barbara Streizande, Sāra Vona, Fils Kolinss u.c., kā arī TV šoviem, reklāmām un filmām.

Otrā pasaules kara laikā Nestiko dienējis ASV armijas orķestrī kā trombonists, muzikālo izglītību ieguvis Dakesnas universitātē, pēc tam muzicējis ASV Gaisa spēku orķestrī. 1963. gadā pārcelts uz ASV Jūras kājinieku orķestri Vašingtonā, kur prezidentu Dž. Kenedija un L. Džonsona laikā kļuvis par slavenās ASV jūras kājinieku grupas muzikālo vadītāju un diriģentu.

 

Par godu Samuela Luisa Nistiko apaļajai dzimšanas dienai Jūras spēku orķestris “Džeza dienas” koncertu veltīs tieši šī mākslinieka mūža veikumam.

 

Ieeja bez maksas

Notikumu organizē: NBS Jūras spēku orķestris

*Apmeklējot pasākumu, jūs piekrītat foto un video uzņemšanai un izmantošanai Tukuma pilsētas Kultūras nama mārketinga vajadzībām. Jums ir tiesības iebilst pret sevis vai sava bērna fotografēšanu vai filmēšanu, paziņojot par to fotografēšanas un filmēšanas laikā.

bottom of page